ÚVOD | EN | DE

Ukázky obrábění

Upínání

UPÍNÁNÍ

Nástroj

NÁSTROJE

Obrábění

OBRÁBĚNÍ

Konstrukce

KONSTRUKCE

Více na YOUTUBE kanálu Kastr CNC youtube

VIDEA Z VÝROBY


 

Frézování kuželových ozubených kol nástrojem MULTI-MASTER

Že lze v pěti osách bez problémů frézovat kuželová ozubená kola, to dnes není již nic nového. Otázkou zůstává, jak produktivně. Páskování čepovým nástrojem rozhodně není záležitost několika minut. Limitujícím faktorem je i velikost ozubeného kola.

Čím menší jsou zuby kola, tím menší nástroj musíme nasadit. U velmi malých nástrojů tak nezbývá, než vřeteník honit vysokými otáčky a produktivita rozhodně není oslnivá. U kuželových kol navíc působí negativně skutečnost, že profil zubu se směrem ke středu kola zužuje a tudíž v kritickém místě zkrátka příliš velký nástroj nemůže projít.

Protože se nám dostala do ruk výroba kuželových kol s přímými zuby, rozhodli jsme se jít na to jinak, z výše uvedených důvodů. Nasadili jsme nástroj MULTI-MASTER od firmy ISCAR. Použitá hlavička má tvar tvrdokovové pilky a protože máme přímé zuby, stačí jen natočit kolo pod správným úhlem tak, abychom se mohli vždy pohybovat tečně k profilu evolventního boku zubu. V principu je k tomu zapotřebí pouze 4 osy. Životnost vyměnitelných hlaviček MULTI-MASTER je velmi dobrá, takže i do zušlechtěného materiálu ozubeného kolečka se tento princip osvědčil. Za podívání stojí i způsob automatického odjehlení kuželového kola.

Ozubené kolečko Ozubené kolečko Ozubené kolečko Ozubené kolečko